Sjövärnselever vid vattenbryn i solnedgång

Om nyheten

Av Published On: 8 maj 2020Taggar: , , , , , , 1 min read

För att följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer beslutade Försvarsmakten den 7 maj att Frivilliga försvarsorganisationer inte ges något stöd för verksamhet som är beställd av Försvarsmakten till och med 2020-08-30 (vecka 35). Beslutet innebär att årets sommarskolor i Karlskrona, på Känsö, Lungön och Märsgarn är inställda.

Beslutet från Försvarsmakten är inte oväntat men heller inte något vi sett fram emot. Ungdomsutbildningen är en av våra viktigaste uppgifter. Sjövärnskårens ambition är att genomföra sommarskolorna i någon form och vi håller på att ta fram utbildningsformer som är både säkra och gör det möjligt för våra elever att gå vidare till nästa utbildningssteg.

Under eftermiddagen har vi skickat ut information till antagna och reservantagna elever samt deras målsmän om att sommarskolorna är inställda. Vi kommer inom kort att skicka ut information till våra antagna elever om hur vi kommer att gå framåt med utbildning.

Både vi och Försvarsmakten beklagar beslutet men säkerheten för våra elever och instruktörer är prioriterad.

About the author : Administratör

Magnus är webutvecklare och ansvarig för webutvecklingen av Sjövärnskårernas Riksförbund och lokala kårers hemsidor.

Liknande nyheter